МАЛКО УЧИЛИЩЕ – ГОЛЕМИ ЗАДАЧИ !
1836 година е паметна за черневци. Поставя се началото на просветното дело. Разкрива се учебно заведение от приселелите се българи от Ямболско и от Беломорието, които много добре говорели гръцки език и затова от местното население били наречени гърци.Училището било под силното влияние на гръцкото духовенство. Обучението се провеждало на гръцки език. В училището се обучавали децата на приселниците и на местното българско население.
През 1867 година местното българско население в селото, което се именувало Кара Хюсейн разкрива самостоятелно българско училище в частна къща. Родолюбиви българи от страната оказват неоценима помощ за укрепване на училището.
През 1875 година черневци построяват своя църква. Тук в една от пристройките се помещавало българското училище. В този период то представлявало килийно училище.
През 1921/1922 година се разкрива първи прогимназиален клас, а през 1922/1923 година и втори прогимназиален клас. Училището е оформя като непълна прогимназия с два класа.
През 1931/1932 година училището се оформя като пълно основно училище с 4 отделения и три прогимназиални класа.
Черневци жадни за просвета построяват на стопански начала нова училищна сграда с 4 учебни стаи през 1936 година. Обособяват се две напълно развити самостоятелни учебни заведения – начално училище в старата сграда и основно училище в новата сграда. Основното училище се именувало “Княз Симеон Търновски”, а началното “Климент Охридски”.
През 1951 година двете училища се обединяват в едно основно училище и то носи името “Христо Ботев”.
За едно училище и неговия екип е огромна чест и отговорност да носи името на Христо Ботев. Ботев не е просто историческа личност, не е просто име, не е само революционер, поет и публицист. Ботев е идеал! Той е в душите на всеки българин и ще остане съвременник на всяко поколение. Ботев се побира в един стих: “Тоз, който падне в бой за свобода – той не умира.” Всеки негов ред ни кара да се замисляме, зарежда ни с патриотизъм и надежда за един по-добър свят.
В съвременното общество има професия, която фокусира надеждите на човечеството за по-добро бъдеще – и това е учителската професия.
В ОУ “ Христо Ботев” с. Чернево обучаваме и възпитаваме 129 ученици от І до VІІІ клас. Педагогическият екип е високо квалифициран – 11 магистри и 2 бакалаври. Професионалното израстване на учителите в училището е неоспорим факт. То се изразява и в готовността им непрекъснато да се усъвъшенстват. През последните две години нашите учители са участвали в много квалификационни курсове.
В нашето училище се стараем да спазваме няколко принципни изисквания: обучението е истинско; обучението е забавно; обучението е искрено; обучението е съобразено с индивидуалните потребности на детето; обучението е безкрайно ; обучението води децата към чувството за успех. Училището е примамливо социално пространство, което предлага на ученика неусетни преживявания и предизвикателства, пълноценно общуване с връстници, изява, признание и радост от постигнатото.
В ежедневната си практика педагогическият ни екип прилага концепцията за личностно-ориентирания образователен процес. Учителят не е просто преподавател, а партньор на учениците. Неговата цел е да ги научи да мислят, да изгражда у тях любознателност и постоянен стремеж към търсене на отговори. Акцент се поставя не само върху учебната дейност, но и върху възпитателната. Което става чрез разнообразни форми, като празници, конкурси,ученически излжжби, посещения, походи сред природата, екоакции и др. – тържествено откриване на новата учебна година и посрещане на първокласниците на 15 септември; Денят на народните будители на 1 ноември; Коледно общоучилищно тържество с конкурси за най-красива картичка; Празник на цифрите и Празник на буквите в І клас; посрещане на баба Марта - с изработване на мартеници ; Тържествено отбелязване на Трети март – националния празник на България; училищен поход за посрещане на Първа пролет, Ден на ученическото самоуправление, голям концерт съвместно с читалището по случай 24 май – Денят на славянската писменост и българската култура; тържество за патронния празник на нашето училище на 2 юни.
Така педагозите развиват и възпитават личността на детето, формират стойностни черти на характера.
Патриотизмът и общоевропейското мислене не трябва да се противопоставят. За да бъдем част от обединена Европа, е нужно да се научим да уважаваме ценностите на другите европейские държави. Но човек преди всичко обича и уважава родината си, това е най- важното. Педагогичския екип на ОУ “Христо Ботев” – с. Чернево работи успешно и в тази насока – чрез създадената фолклорна певческа група по проект за извънкласни форми, целим да съхраним и предадем на децата от Чернево хубавите български народни традиции и обичаи, като не пренебрегваме, а изучаваме и ромските традиции и обичаи, тъй като в нашето училище по- големият процент деца са от ромски произход.
Педагогическият екип търси пътища за организиране на радостен, спокоен и увлекателен живот в училище, за обогатяване на духовния свят на подрастващите, за стимулиране на интелектуалните им способности и разширяване на детския кръгозор.
Добре организираните извънкласните форми и работата по проекти - са едни от пътищата за отговора на въпроса как да направим нашето училище желана територия за ученика. Децата трябва да се поставят в различни проблемни ситуации, да разширяваме техните социални контакти, да мотивираме у тях желание да показват своите способности и таланти.
Всекидневието на децата в ОУ “Христо Ботев” – с. Чернево не е изпълнено само със задължения и отговорности, а и със забавни, приятни, полезни, разтоварващи и същевременно възпитаващи дейности. Да насища с радост живота на учениците, за да развиват интересите и дарованията им, това е грижа на педагогическия екип. В училището ни няма пасивни деца. Всеки ученик е включен в желана дейност, в която вижда смисъл, в която преодолява по-големи трудности и постига успехи.
Възникнало като килийно училище с няколко ученика, черневското училище през своето вече повече от 170 годишно съществуване не е преставало да бъде огнище и център на просвета и култура, училищният звънец никога не е замлъквал. Дано и сега в условията на преустройство в българската образователна система, училищният екип намери сили и възможности да се справи с новите обстоятелства породени от внедряване системата на делегираните бюджети и ОУ “Христо Ботев” не само да продължи да съществува, а и да постига по-големи успехи!